This month's minihead saw a bumper entry of 27 boats (72 competitors!) in the run-up to the Tees head races next weekend. Lovely conditions though lots of debris on the water, and some very close finishes. Thank you to the Vet Men for running the event with the addition of the delicious corned beef pie we have come to know and love from Marian Olver, and some extremely tasty brownies baked by Fiona Ventress!

Next month's event will be run by Warby's Women and Meg's Group 2 Ladies, and will take place on Sunday 15th November.

Here are the results ordered by adjusted time:

Position Boat Name Boat Type Actual Time Adjusted Time
1 Dick Marlow Single 17:52.0 15:17.6
2 TENA Quad 16:15.0 15:33.0
3 Roarin 4 Tees Quad 15:19.0 15:34.4
4 Dilwyn Jones Single 18:02.0 16:02.1
5 INFINITY Eight 14:46.0 16:15.9
6 Jeremy Fisher Single 20:03.0 16:24.8
7 Teal (Junior) Single 19:43.0 16:25.7
8 Scarborough Single 19:04.0 17:05.8
9 Genesis Single 17:34.0 17:15.7
10 Rocket Four 16:42.0 17:22.5
11 Roger Brisley Single 19:34.0 17:23.9
12 JENNY MILLS Double 20:04.0 17:29.9
13 David Bye Single 19:07.0 17:32.6
14 Preston Park (Junior) Single 19:36.0 17:34.6
15 High Cup Nick Double 17:07.0 17:46.1
16 CAULDRON SNOUT Double 17:43.0 17:55.5
17 LOCOMOTION Quad 15:45.0 18:12.2
18 Broken Scar (Junior) Double 20:36.0 18:14.8
19 John Heron Quad 18:03.0 18:36.4
20 Forever Young Single 21:08.0 18:38.5
21 Learn 2 Row - Newport Double 18:14.0 18:40.3
22 Fortitude Single 19:30.0 19:19.5
23 Donald Cooper 2 Quad 18:37.0 19:21.8
24 Donald Cooper Quad 18:51.0 19:45.6
25 Tees Valley (Junior) Quad 21:57.0 19:55.2
26 Teesdale (Junior) Quad 22:36.0 20:19.7
27 Double Trouble Double 19:53.0 21:17.7

And here are the results ordered by actual time:

Position Boat Name Boat Type Actual Time Adjusted Time
1 INFINITY Eight 14:46.0 16:15.9
2 Roarin 4 Tees Quad 15:19.0 15:34.4
3 LOCOMOTION Quad 15:45.0 18:12.2
4 TENA Quad 16:15.0 15:33.0
5 Rocket Four 16:42.0 17:22.5
6 High Cup Nick Double 17:07.0 17:46.1
7 Genesis Single 17:34.0 17:15.7
8 CAULDRON SNOUT Double 17:43.0 17:55.5
9 Dick Marlow Single 17:52.0 15:17.6
10 Dilwyn Jones Single 18:02.0 16:02.1
11 John Heron Quad 18:03.0 18:36.4
12 Learn 2 Row - Newport Double 18:14.0 18:40.3
13 Donald Cooper 2 Quad 18:37.0 19:21.8
14 Donald Cooper Quad 18:51.0 19:45.6
15 Scarborough Single 19:04.0 17:05.8
16 David Bye Single 19:07.0 17:32.6
17 Fortitude Single 19:30.0 19:19.5
18 Roger Brisley Single 19:34.0 17:23.9
19 Preston Park (Junior) Single 19:36.0 17:34.6
20 Teal (Junior) Single 19:43.0 16:25.7
21 Double Trouble Double 19:53.0 21:17.7
22 Jeremy Fisher Single 20:03.0 16:24.8
23 JENNY MILLS Double 20:04.0 17:29.9
24 Broken Scar (Junior) Double 20:36.0 18:14.8
25 Forever Young Single 21:08.0 18:38.5
26 Tees Valley (Junior) Quad 21:57.0 19:55.2
27 Teesdale (Junior) Quad 22:36.0 20:19.7